HANUS bylinné prípravky

rady a návody ako používať naše výrobky

Liečba detí silicami

Silice

Kedy začať?

Za všeobecne bezpečné sa odporúča začať s aromaterapeutickými masážami s  nástupom dojčenského obdobia (medzi 28. až 42 dňom). Využívajú sa na miernenie koliky dojčiat, aj keď tieto starosti s nadmerným množstvom plynu v črevách prichádzajú často už po narodení. Nie je však dôvod vyhýbať sa masáži so silicami aj skôr, veď podstatné je množstvo silice v „nosnom“ oleji a tu treba využiť prirodzenú materskú intuíciu pre správnu dávku.

Najvhodnejšie sú silice so spazmolytickým účinkom a zároveň s najmenšou dermálnou dráždivosťou a toxicitou: levanduľová silica (linalylacetát), rumančeková silica (bisabolol), koriandrová silica a Ho-sho silica (linalol)

Pokiaľ Vám v tejto „základnej“ skupine silíc proti nadúvaniu chýba feniklová silica, je to preto, lebo feniklový plod obsahuje okrem terapeuticky účinného anetolu a limonénu aj karcinogénny estragol. Ide o „malú“ molekulu, ktorá prechádza aj do silice. Hoci existujú kultivary feniklu s nízkymi hladinami estragolu, (na trhu sa nachádzajú silice zvyčajne s obsahmi 2-4 % estragolu vo feniklovej silici) predsa len Európska komisia neodporúča fenikel ani v tehotenstve,  ani dojčatám a deťom do štyroch rokov.

(Myslím si však, že karcinogénne ataky z prírody znášame lepšie ako zo syntetických látok, ktoré sme vytvorili chemizáciou za posledné storočie. S rastlinami žijeme tisícročia a nevidím dôvod na reštrikciu takto masívne obľúbeného rastlinného prostriedku.)

 

Neskôr, keď sa imunitný „pôrodný balíček“ od matky pominie a dieťatko začne byť náchylné na infekcie dýchacích ciest je možno začať používať aromalampu.

Používanie silíc v aromalampe

Základné pravidlo pre zachovanie zdravotnej bezpečnosti silíc je nevystavovať ich teplotám nad 100˚C. Chemicky sú to rozmanité a liečebne účinné prírodné zmesi rozličných molekúl. Tie sa však počas tepelnej degradácie môžu zmeniť na dráždiace a toxické rozkladné produkty. Takémuto nezdravému vdychovaniu sa vystavujete pokiaľ sa Vám v aromalampe so silicou odparí voda, ktorá udržuje teplotu do 100 ˚C alebo používate v uzavretých miestnostiach vonné sviečky (kde je silica vmiešaná priamo do vosku). Prosím bezpodmienečne zabezpečte, aby dieťa nemalo ani najmenšiu možnosť dostať sa k siliciam vo fľaštičkách. Pri náhodnom požití silíc malými deťmi sú smrteľné dávky niekedy menšie ako je obsah jednej fľaštičky (napr. v prípade eukalyptovej silice je smrteľná dávka po požití už od 3,5 ml, v závislosti na veku dieťaťa).

Najúčinnejšie silice pri infekciách dýchacích ciest pre dojčatá za predpokladu obozretného použitia v aromalampe sú silice s vysokými obsahmi citralu. Ten je síce dermálne veľmi dráždivý, ale v ovzduší výrazne eliminuje vírusy prenášané v „hmle“ z kontaminovaných kvapiek hlienu a slín (tzv. kvapôčkové infekcie). Môžete to využívať aj ako prevenciu, pokiaľ je v rodine dojča a staršie dieťa, najmä v predškolskom veku. Citral sa nachádza v silici z citrónového čajovníku,  lemongrasovej silici a silici litsea cubeba. Kombinačne aj liečebne sa k nim veľmi hodí silica z dúšky materinej. Tieto silice určite nepoužívajte pri masážach dojčiat.

 

Od ukončeného 6. mesiaca veku je možno začať s použitím silíc prospešných pri „soplíkoch“ aj masážami, kedy prichádza aj k bezpečnému čiastočnému vdychovaniu rozptýlenej silice.

Je vhodné začať s „citrusovými“ silicami bez obsahu citralu. Veľmi cennou je bergamotová silica s vysokým obsahom nedráždivého linalylacetátu a limonénu súčasne, (petitgrainová silica) prípadne silica z mandarínky zelenej. Významným benefitom takejto masáže je eliminovanie stresu a navodenie príjemných sviežich pocitov.

Obozretne (vzhľadom na možnú dermálnu dráždivosť pre obsah citralu) je možno zvoliť aj „protiinfekčne“ účinnejšie prostriedky ako citrónová, prípadne limetová silica. Tieto silice ako účinnú látku obsahujú limonén s malými obsahmi citralu.

Osobitnú skupinu silíc s účinkami na dýchacie cesty tvoria silice s obsahom 1,8-cineolu (eukalyptová silica) a s obsahom mentolu (mätové silice) Najnižšia veková hranica dieťaťa pre použitia týchto silíc je 2,5 roka.

Aromaterapeutická masáž- Silicu zrieďte v rastlinnom oleji a dieťa s touto zmesou jemne masírujte v oblasti hrudného koša. Olej môže byť napríklad: kokosový, mandľový, olivový atď.

Zhrnutie:

 

 

 

PharmDr. Peter Hanus

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *